Kada je neophodno postaviti lajsne u kameni tepih?
Lajsne ne samo da pomažu u očuvanju strukture, već i poboljšavaju vizuelni izgled poda.Pre svega, lajsne se moraju postaviti na svim prekidima u cementnoj košuljici ili betonu, odnosno na mestima dilatacija i spojeva različitih betona. Ove tačke su kritične jer podloga može da „radi“, što može izazvati pucanje ako se ne obezbedi dovoljno prostora za širenje i skupljanje materijala.
Na uglovima od 90 stepeni koji predstavljaju “Weak point” lajsne su obavezne kako bi se sprečilo pucanje kamenog tepiha usled stresa napregnutosti.
Takođe, svaki rub stepenika zahteva lajsne, jer su upravo ti delovi izloženi najvećem habanju i opterećenju. Bez njih, kameni tepih bi se lako oštetio, što bi dovelo do potrebe za dodatnim popravkama.
Pored toga, lasjne su ključne za formiranje ivice sokle i uokvirivanje celokupnog prostora kamenog tepiha. Bez njih, prelazi između različitih površina ne bi bili uredni i pod bi izgubio svoj završni, estetski izgled.
U višebojnim dizajnima, lajsne služe za precizno razdvajanje boja, ali mogu biti izostavljene ukoliko se odabere dizajn koji omogućava neprimetne prelaze između nijansi.
Lajsne su ravni L-profili čija visina može varirati (6mm, 8mm, 10mm i više), a u posebnim slučajevima, poput postavljanja oko šahtova i slivnika, perforiraju se kako bi omogućile drenažu vode kroz tepih u kanalizaciju.
Kada su u pitanju široke dilatacije u betonu, koriste se po dve lajsne između kojih se ubacuje silikon ili drugi elastični materijal koji omogućava rad betona bez oštećenja završnog sloja.

Zaključak je jasan: kameni tepih se ne može postaviti bez lajsni, osim u slučajevima kada je u potpunosti omeđen zidovima objekta. Pravilna upotreba lajsni osigurava dugotrajnost, funkcionalnost i estetiku poda, sprečavajući pucanje, habanje i deformacije. Bilo da se radi o spoljnim ili unutrašnjim površinama, kvalitetna instalacija lajsni je ključ za dugotrajnu i besprekornu završnu obradu.